Bitcoin od jakiegoś okresu jest obecny na tapecie wielu osób i mediów. Cyfrowa(y) pieniądz od swojego powstania w 2011 roku regularnie zdobywa nowych zwolenników. Na początku swojego istnienia Bitcoin kosztował mniej niż 1 dolar. Pod koniec 2021 jego cena osiągała niemal 70 tysięcy dolarów. Aktualnie oscyluje w okolicach 40 tysięcy dolarów. Bitcoin w 10 lat przebył długą drogę stając się najpopularniejszym i najbardziej chodliwym cyfrowym aktywem. Jak kształtuje się jego cena i z czego ona wynika?

Bitcoin – geneza i zarys użyteczności

Bitcoin został zaprezentowany jako środek odporny(e) na inflację i machinacje ze strony banków centralnych. Od tego czasu tysiące internautów pracuje nad jego rozwoju(em). Są to miłośnicy wolności, anonimowości i decentralizacji.

Dzięki temu, że jest środkiem deflacyjnym, jego ilość jest ograniczona. Pozwala to na ochronę własnych funduszy. Jest to zwłaszcza ważne w obecnych czasach, gdzie inflacja stale się rozpędza.

Sukces Bitcoina przyczyniły się także, że niemal codziennie powstają nowe kryptowaluty. Każda z nich próbuje stawić czoła różne(ym) problemy(om) i cechować się realną wartością.

Posiadanie Bitcoina można zestawić z rezygnacji(ą) z usług banków. W zamian sami stajemy się swoim bankiem. Ma to plusy, ale wiąże się też z ryzykiem. Trzeba kontrolować naszych środków, należycie dbać o wszystkie zabezpieczenia. W internecie jest wiele ludzi czekających na nasz błąd.

Bitcoin – skąd wahania cen?

Cena Bitcoina od początku się waha. Jednak obserwując wykres tego coina w szerokiej perspektywie można spostrzec, że mimo różnych wahań “cyfrowe złoto” ciągle rośnie. Na jego cenę wpływa wiele czynników.

Zaczynając od ilości BTC dostępnego na rynku ze względu na malejące możliwe do uzyskania zasoby BTC to naturalne, że jego cena wzrasta.

Jest to również dobro podatne na ruchy na innych rynkach czy giełdach kryptowalut. Dzięki transparentności Bitcoina, każdy internauta może z łatwością śledzić. Można sprawdzić, która giełda kryptowalut proponuje najlepszy kurs BTC, jak również tego ile środków wpłacają i wypłacają z giełdy użytkownicy.

Na cenę Bitcoina rzutują też wydarzenia na świecie. Aktualnie przyszło nam żyć w ciekawych czasach. Wykres Bitcoina tylko to potwierdza.

Do Bitcoina paruje się inne kryptowaluty. Kazda szanujaca sie giełda kryptowalut oferuje możliwości handlu parami: Bitcoin do pozostałych kryptowalut.

Badanie rynku dowodzi, że zazwyczaj, gdy cena Bitcoina notowała wzrosty, rosły wraz z nią inne kryptowaluty.

Giełda kryptowalut, na której kupować będziemy BTC powinna być dojrzałym wyborem użytkownika. Istotnym podziałem jest rozróżnienie giełd zdecentralizowanych i scentralizowanych. Giełda kryptowalut scentralizowana jest prostsza w korzystaniu, ale wymaga naszych danych osobowych. Giełdy zdecentralizowane natomiast pozwalają zachować anonimowość. Uwzględniając inwigilację społeczeństwa, która postępuje, coraz więcej ludzi decyduje się na korzystanie z anonimowych giełd.

Źródło: Blog z rankingiem giełd kryptowalut