System podatkowy jest w Polsce mocno rozbudowany. Jego działanie bazuje na licznych wyjątkach, adnotacjach czy ulgach. Przeciętnemu Kowalskiemu ciężko jest się w tym odnaleźć.

Jeśli osoba ma więcej niż jedno źródło zarobków sytuacja staje się jeszcze bardziej zagmatwana. Niedostateczna znajomość przepisów, a także stałe zmiany zachodzące w ich ramach są powodem licznie występujących pomyłek. Korzystają na tym przede wszystkim urzędy, a tracą jednostki.

Żeby odpowiednio móc rozliczać swoje dochody, często konieczna jest pomoc. Taką pomoc oferuje doradca podatkowy w Koszalinie. Jest to zawód, który zdobywa coraz więcej odbiorców. Czym zajmuje się doradca podatkowy? W jakich sytuacjach może być dla nas pomocny?

Optymalizacja podatkowa i nie tylko – czym zajmuje się doradca podatkowy?

Doradca podatkowy to funkcja, która łączy w sobie zajęcie prawnika oraz specjalisty od finansów. Jego zakres zadań jest znacznie bardziej szeroki niż działania księgowego. Doradca podatkowy musi być na bieżąco z wszelkimi nowościami w branży. Dzięki posiadanej wiedzy pomaga on swoim klientom w skutecznym optymalizowaniu podatków.

Celem doradcy podatkowego jest ochrona praw, a zwłaszcza majątku swoich klientów. W związku z tym, doradca podatkowy działając w granicach prawa, wyszukuje możliwości do stosowania ulg czy upustów podatkowych.

Ponadto doradca finansowy jest przedstawicielem swoich klientów w konfrontacjach z różnymi organami podatkowymi. Żeby uzyskać prawo wykonywania tego zawodu, doradca podatkowy musi otrzymać certyfikat z Ministerstwa Finansów.
Od doradców podatkowych oczekuje się działań moralnych, zgodnych z prawem, a także zachowania tajemnicy zawodowej.

Kiedy doradca podatkowy może nam pomóc?

Do doradcy podatkowego możemy się zgłosić w momentach, kiedy przepisy z którymi się spotykamy wywołują wątpliwości. Doradca przedstawi nam potencjalne z punktu widzenia prawa rozwiązania. Niejednokrotnie takie doradztwo pozwala wydatnie obniżyć koszty działania przedsiębiorstwa.

Doradca podatkowy jest potrzebny w momencie gdy stajemy przed kontrolą lub postępowaniem podatkowym. Kiedy państwo wymaga od nas poniesienia danych opłat wtedy również pomocna może być osoba doradcy podatkowego.

Ponadto doradztwo podatkowe polega na analizowaniu kondycji finansowej organizacji. Jego aktywność przyczynia się do wzrostu świadomości odnośnie praw i obowiazków podatkowych.

Nawiązując kooperację z doradcą podatkowym, można też zlecić mu prowadzenie księgowości i rozliczeń w firmie – zeznań i deklaracji podatkowych. Jego wiedza i doświadczenie pozwalają zwiększyć transparentność firmy i zoptymalizować wpływy i wypływy z budżetu.

Gdzie znaleźć dobrego doradcę podatkowego?

Szukając godnego zaufania doradcy podatkowego powinniśmy wziąć pod uwagę opinie o nim. Część z nich bez problemu znajdziemy w sieci. Warto też samodzielnie rozpoznać sprawę, choćby pytając wśród znajomych.

Podsumowując, doradca podatkowy to inwestycja, która szybko i konkretnie może się nam zwrócić. Wobec tego, warto podejść do tego zagadnienia poważnie.