Fotowoltaika jest nie tylko ekologiczna, ale też wyjątkowo ekonomiczna, dlatego jest coraz popularniejsza. Dzięki montażowi paneli fotowoltaicznych można znacznie zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej. Aby jednak instalacja była wydajna, musi być przede wszystkim przemyślana. W tym celu powinno się zacząć od jej dokładnego zaprojektowania. Co wziąć pod uwagę projektując instalację fotowoltaiczną?

Partnerem wpisu jest przedsiębiorstwo Technit – fotowoltaika w Gdańsku.

Instalacja fotowoltaiczna zaprojektowana na miarę

Bardzo ważne jest, żeby projekt instalacji fotowoltaicznej jednocześnie uwzględniał zarówno potrzeby mieszkańców, jak i wszystkie parametry budynku. W projekcie pracownicy szczegółowo rozpiszą budowę dachu – jego kąt nachylenia, kształt i wymiary, a także rodzaj pokrycia. Pod lupą znajdą się także parametry terenowe – między innymi nasłonecznienie. Niezwykle ważne jest zużycie energii elektrycznej – pomoże to dopasować odpowiednią wielkość instalacji. Brane pod uwagę jest zarówno dotychczasowe zużycie energii, jak i przewidywane wydatki.

Z jakiego powodu warto skorzystać z pomocy specjalisty?

Na starcie powinno się zaznaczyć, że stworzenie projektu instalacji fotowoltaicznej bywa skomplikowane. Podejście do tego na własną rękę nie będzie najlepszym wyjściem – nie tylko dlatego, że zajmuje dużo czasu i zaangażowania, ale również wymaga fachowej wiedzy.

Zdecydowanie lepsze będzie skorzystanie pomoc firmy fotowoltaicznej. Profesjonaliści w pełni profesjonalnie podejdą do zagadnienia, a klient nie musi ingerować w budowę instalacji. Najlepsza firma przyśpieszy czas tworzenia projektu oraz jego realizację. Dzięki wykwalifikowanym pracownikom można mieć pewność, że wykonana instalacja będzie wysokiej jakości. Projekt zostanie dopasowany do wszystkich wymogów terenowych czy technicznych.

Jak krok po kroku przebiega zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej?

Pracownicy zaczną od przeprowadzenia wywiadu z mieszkańcami, żeby lepiej poznać ich potrzeby oraz zapotrzebowanie na energię elektryczną. Na tej podstawie oszacują zużycie energii i zaprojektują najlepszą instalację. Podczas planowania najlepszej instalacji ekipa uwzględni straty spowodowane zacienieniem. Projektant dokładnie określi rozmieszczenie przewodów, miejsce podpięcia z instalacją elektryczną wewnętrzną oraz miejsce umieszczenia falownika.