Szybki rozwój internetu sprawił, iż wielu sympatyków książek, zaczęło teraz dostępnych w internecie, co powoduje, że jeszcze bardziej je promuje, a niejednokrotnie nawet bardziej zachęca do kupna – np. po przeczytaniu w sieci kilku stron, można zdecydować się na kupno fizycznego egzemplarza. A kiedy już go otrzymamy i książka będzie świetna, jak najlepiej ją zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi i upływem czasu? Odpowiedź jest prosta – samodzielnie wykonać okładkę do takiej książki!

Najważniejsze zalety okładek

Już od pierwszych lat owijaliśmy książki w okładkę. Powodów było wiele: aby chronić przed uszkodzeniami, , po to, żeby nakleić naklejkę z imieniem i nazwiskiem właściciela, nie uszkadzając przy tym oryginalnej okładki lub zwyczajnie dlatego, żeby książka lepiej wyglądała i była bardziej barwna. Preferencje były różne, ale jednak funkcja była identyczna: ochrona przed zniszczeniem i upływem czasu. Okładki na książki towarzyszyły nam od zarania dziejów, zatem warto się dowiedzieć, jak można samodzielnie je wykonać, na egzemplarzach, które posiadamy w swojej biblioteczce.

Jak samemu zrobić interesującą okładkę na książkę?

Samodzielne stworzenie okładki to sposób na interesujące i kreatywne spędzenie czasu wolnego i jednocześnie na bycie proekologicznym, ponieważ,bo możemy użyć do takiego projektu w zasadzie wszystko co wpadnie nam w ręce. Stworzenie takiej okładki jest niezwykle proste procesem, który każdemu z nas sprawi dużo radości. Wystarczy tylko:

  • postanowić jaki materiał będzie nam niezbędny – tworzywo sztuczne, papier a może znoszona t-shirt?
  • przygotować substytut na stole lub podłodze i położyć na nim otwartą książkę
  • odpowiednio zagiąć krawędzie, w taki sposób, aby idealnie przystawały do książki
  • oprawić okładkę dobranymi dodatkami np. naklejkami, obrazami lub literami – oczywiście wszystko jest kwestią upodobań i chęci właściciela. Jeśli nie czujemy potrzeby przyozdabiania, to zostawmy książkę w spokoju.

W ten sposób opracowana okładka do książki będzie dobrze się prezentować i zabezpieczać naszą książkę przed przeciwnościami losu.