Nie sposób zaprzeczyć, że szafa to jeden z najbardziej istotnych mebli, jakie powinny być w każdym mieszkaniu. Dlatego należy zdecydować się na taką, która spełni wszelkie oczekiwania mieszkańców. Szafa powinna być nade wszystko funkcjonalna, ale także dobrze się prezentować i nie zajmować przesadnie wiele miejsca. Czy warto zatem zdecydować się na gotowe szafy czy szafy na wymiar?

Nie możesz nic dobrać – zdecyduj się na szafy na wymiar

Przede wszystkim ważnym czynnikiem, który znacznie wpływa na tę decyzję, jest rozmiar pomieszczenia oraz jego charakterystyka. Najtrudniej jest w przypadku małych mieszkań – w takiej sytuacji bardzo dobrze wiemy, że liczy się każdy metr kwadratowy. W związku z tym należy zaplanować nabycie szafy bardzo szczegółowo, aby później nie pluć sobie w brodę. Rzecz jasna można nieustannie odwiedzać różnorakie sklepy meblowe w poszukiwaniu mebla idealnego, ale w tym momencie pomocą służą szafy na wymiar.

Owszem, jest to rozwiązanie trochę bardziej kosztowne od zwykłej szafy, ale szafy na wymiar cechują się tym, że można je dopasować w zasadzie w każde miejsce. Niezależnie od tego, jak Twoje mieszkanie jest małe, szafy na wymiar zagwarantują, że zaoszczędzisz niezwykle dużo miejsca i będziesz cieszyć się komfortem użytkowania oraz pełną funkcjonalnością tego mebla.

Dobry stolarz to skarb

Szafy na wymiar wymagają pewnych konsultacji z fachowcem, który musi nade wszystko na własne oczy obejrzeć i zmierzyć miejsce, w którym chcemy postawić szafę, a sam proces produkcji trwa niekiedy nawet parę tygodni. Mimo to warto się tego podjąć i zapłacić nieco więcej, by cieszyć się dużą wygodą w trakcie codziennego korzystania z szafy na wymiar. Wielu fachowców oferuje również bardzo interesujący wygląd proponowanych mebli. Warto znaleźć więcej czasu, by znaleźć świetnego firmę stolarską. Dzięki temu zyskamy szafy na wymiar, które posłużą nam długie lata. Zwłaszcza w okolicach większych miejscowości, takich jak np. Gdańsk, jest ich sporo

Szafy tworzone na wymiar są super pomysłem do nietypowych miejsc, małych pomieszczeń, sypialni i przedpokoju. Wszędzie tam, gdzie odczuwasz potrzebę całkowitego spożytkowania wnęki możesz wstawić szafę na wymiar. Niesamowicie istotne jest jednak odpowiednie jej zaprojektowanie. Źle skomponowana szafa na wymiar może być problemem dla lokatorów.

W firmie Skamo – szafy na wymiar zlecisz wykonanie szafy na lata.

Szafa na wymiar czy tradycyjna – którą wybrać?

Szafa na wymiar sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wnęka jest niestandardowych rozmiarów. Dobrym przykładem może być poddasze ze skosami oraz przestrzeń pod schodami. Pomyśl o tym typie szafy jeśli masz mało miejsca i chcesz postawić szafę na całą wysokość pokoju, tak aby maksymalnie zagospodarować wolną przestrzeń. W dodatku szafa zrobiona na wymiar jest idealna do stworzenia każdego typu spiżarni lub garderoby. Utwórz ją także jeśli masz w domu jakąś wnękę. Prawdopodobnie nie zagospodarujesz jej jakoś inaczej, a zyskasz sporo nadmiarowego miejsca do gromadzenia rzeczy. W takiej szafie dobrze się przechowuje nie tylko ubrania i buty, ale również środki do czyszczenia, suche jedzenie a także sprzęty takie jak deska do prasowania albo odkurzacz.

Projekt szafy na wymiar – jak powinien wyglądać?

Szafę na wymiar możemy zaprojektować własnoręcznie albo możemy zatrudnić do tego projektanta. Najłatwiej będzie narysować wstępny pomysł na kartce, ale dobrą alternatywą są dedykowane do tego strony internetowe, które uproszczą Ci zrobienie planu Twojej szafy.

W zależności od miejsca, w jakim będziemy ją budować, ale też od tego, jakie rzeczy chcesz w niej trzymać, szafa będzie mieć różne wymiary.

W przypadku kiedy szafa ma stanąć w przedpokoju i chcesz chować w niej sprzęt AGD taki jak odkurzacz albo mop – zaplanuj ją głębszą, dodaj mniejszą ilość półek, ale zaprojektuj je większe. Jeśli jednak będzie to szafa na wymiar do sypialni, w której będą ciuchy – zastanów się nad drążkiem na sukienki i płaszcze na wieszakach i zwiększonej ilości średniej wielkości półek. Weź pod uwagę, że w takiej szafie każdy element może być tak jak ty chcesz i nie musisz się stopować. Masz możliwość zaprojektować tylko półki, albo dodać do nich szuflady, na rynku wyszukasz też przeróżne organizery, które pomogą Ci mieć zawsze porządek.

Drzwi szafy na wymiar – jakie wybrać?

Na rynku mamy do wyboru drzwi przesuwne, otwierane i składane. Najpopularniejsze są te przesuwne. Ich dużym plusem jest to, że nie zajmują miejsca po tym jak się otworzy szafę. Mogą jednak utrudniać widok na wnętrze szafy, gdyż nie jesteśmy w stanie widzieć całości. Skrzydła otwierane nie posiadają tej wady, ale nie będą odpowiednie do małych pomieszczeń. Inną opcją są drzwi rozkładane, które zajmują niewiele przestrzeni, a dają możliwość zajrzenia do całego wnętrza szafy na raz. Te drzwi mimo wszystko potrafią się szybko uszkodzić.

Jak widzisz zaprojektowanie szafy na wymiar może być czasochłonne gdyż jest wiele czynników, o których należy pomyśleć. Mimo wszystko jest to bardzo dobra opcja zarówno dla małych mieszkań, jak i bardzo dużych domów.