Nawadnianie kropelkowe jest to duże uproszczenie podczas pielęgnacji roślin, z przyczyny, że  oprócz oszczędności czasu, nawadnianie grawitacyjne zmniejsza utratę wody, także koszty utrzymania ogrodu. Przeczytaj nasz tekst aby dowiedzieć się jak przebiega montaż tego nawadniania, jakie są jego zalety a także wady, czy jak zrobić nawadnianie grawitacyjne z butelki!

Jak funkcjonuje nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe jest to sposób podlewania roślin za pomocą kropli wody, które są podziemne a także dozowane centralnie w sąsiedztwo systemu korzeniowego. Ta technika nawadniania pozwala na perfekcyjne nawodnienie gleby lub ziemi uprawianej w zgodzie z wymogami naszych roślin. W tym systemie nawadniania woda jest aplikowana w punktowe miejsca za pomocą różnych emiterów. Te które są najpopularniejsze to linie czy też taśmy kroplujące a także emitery igłowe. Warto także dodać , iż instalacja automatycznego nawadniania z kompensacją  jest to opłacalna inwestycja nie zapominaj że w dłuższej perspektywie czasu zwraca się finansowo. Dodatkowo podlewanie ręczne jest bardzo niewygodne w przeciwieństwie do nawadniania kropelkowego. Używając dobre ciśnienie roślinom doprowadzana jest odpowiednia ilość wody. Są to właśnie powody, przez które posiadacze przydomowych ogrodów coraz częściej podejmują decyzję o montażu systemu automatycznego podlewania.

Ile wydamy na aplikację systemu nawadniania kropelkowego?

Jeżeli powierzchnia Twoje ogrodu wynosi plus minus 1000 metrów kwadratowych cena montażu automatycznego i sterowanego nawadniania kropelkowego wzbogaconego o filtry może wynieść około 10-15 tysięcy złotych. Sama cena  montażu wynosi około 11-13 zł/m². Następnie sterowniki elektroniczne kosztują około 200 do 1000 złotych, potem powinniśmy uiścić około 250 złotych  za pięćdziesiąt metrów węża kroplującego. Za rury do systemu nawadniania musimy mniej więcej 110 złotych za pięćdziesiąt metrów. 

Ile cieczy pobiera nawadnianie kropelkowe?

Prawdą jest, że woda, która jest pobierana przez system nawadniania kropelkowego jest dopasowana do wymogów ogródka, jego klimatu i warunków pogodowych. W warunkach panujących w naszym kraju trawnik wymaga mniej więcej 5 milimetrów wody w ciągu dnia. 

Jakie zastosowanie ma system nawadniania kropelkowego?

Kiedyś linie kroplujące stosowano w większości w uprawach pod osłonami czyli w szklarniach i tunelach foliowych. Niemniej jednak w dzisiejszych czasach wciąż to jest najpopularniejsza rola powyżej wymienionej technologii. Linie kroplujące działające punktowo pozwalają na płodną uprawę roślin jadalny, jak i ozdobnych. Warto je instalować przy żywopłotach, warzywniaku lub przydomowym sadzie. 

Warto także wspomnieć, że coraz częściej systemu nawadniania kropelkowego znajdują zastosowanie do nawadniania roślin na balkonie i tarasach które zostały posadzone w pojemnikach. Z pewnością system nawadniania kropelkowego roślin w pojemnikach w znaczny sposób ułatwiają dbanie o nie. Nawadnianie kropelkowe znajduje swoje zastosowanie przy dostarczaniu wody pojedynczym roślinom, a nie nadaje się do podlewania zwartego obszaru obsadzonego roślinnością. Z tego właśnie powodu nie można go stosować aby podlewać trawnik czy roślin okrywowych.

Jakie są plusy i wady systemu nawadniania kropelkowego?

Linia kroplująca jest wyposażona w kroplowniki, które należy umiejscowić tuż obok uprawianych roślinach. Woda, która spływa stopniowo w glebę jest w efektywny sposób pobierana za pomocą korzeni roślin. Tym procesem jesteśmy w stanie sterować tak, aby spełnić wszystkie wymagania konkretnych rodzajów roślin. Automatyzacja procesu pozwala na planowanie i pracę zgodnie z zaprogramowanymi cyklami. Oszczędność wody w porównaniu z tradycyjnym podlewaniem jest ogromna bo linia kroplująca zmniejsza utraty wody aż o 65 proc. Pamiętaj że nawadnianie kropelkowe uniezależnia ogród od zmiennych warunków atmosferycznych bądź anomalii pogodowych. Znaczenie ma również fakt że podczas nawadniania kropelkowego nie występuje moczenie nadziemnych części roślin, dzięki czemu ryzyko poparzenia liści w upalne dni czy wystąpienia chorób grzybowych jest zmniejszone. Jedynymi wadami systemu są:  wymaganie konserwacji i filtracji oraz fakt , że z czasem może się zapychać.