W powszechnym mniemaniu dach składa się jedynie ze swojej zewnętrznej powierzchni, zwykle złożonej z dachówek lub paneli. Kwestia ta jest jednak nieco bardziej zawiła i rozległa. Dach nie jest bowiem jedynie paroma płytami, a znacznie rozbudowaną konstrukcją, składającą się z wielu części. Pośród nich są części wewnętrzne, niewidoczne na pierwszy rzut oka. Są to tak zwane wiązary dachowe. 

Czym są wiązary dachowe?

Ale co to tak naprawdę wiązary dachowe? Najprościej rzecz biorąc, jest to swoistego typu szkielet, który rozkłada masę dachu na ściany nośne. Dzięki temu mamy gwarancję, że dach się nie zawali oraz będzie stabilny. Jest to rozwiązanie stosowane najczęściej w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym, szczególnie gdy dach ma dużą powierzchnię. 

Wiązary dachowe to jeden z podstawowych elementów, o których należy pamiętać, kiedy samodzielnie budujemy dom. Stanowi podparcie całej konstrukcji, a tym samym gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim domownikom. W dodatku jest to rozwiązanie ze wszech miar tanie i niezwykle opłacalne, zatem warto się na nie pokusić.