Jeśli myślałeś kiedykolwiek nad wymianą okien, albo rozpocząłeś projektować dom i stoisz przed wyborem jakie ramy okienne zamontować, to ten artykuł jest dla Ciebie. Na pewno wiesz, że na rynku są różne typy okien. Segregujemy je ze względu na styl montowania, otwierania i zastosowanie, lub na materiał wykonania. Wyodrębniamy więc okna plastikowe i drewniane, które potem dzielą się na tradycyjne, dachowe i balkonowe. Skupmy się jednak na tworzywie i sprawdźmy, jaki produkt jest dla Ciebie lepszy.

Styl rustykalny i okna drewniane, czy nowoczesny z oknami z plastiku?

Okna plastikowe są szeroko dostępne i ze względu na sposób produkcji znajdziesz je tylko w uniwersalnych rozmiarach. Najczęściej są w kolorze białym, ale na rynku dostępne są farby i folie, które umożliwiają metamorfozę i zgranie ich z wnętrzem. Okna z PCV będą więc świetne do stylu loftowego i nowoczesnego.

Ramy drewniane charakteryzują się naturalną formą. W zależności od efektu jaki pragniesz osiągnąć możesz użyć najpopularniejsze drewno sosnowe albo pomyśleć o bardziej prestiżowej jodle lub świerku.

Jeżeli przymierzasz się do zakupu okien drewnianych to wiedz, że świetnie pasują do rustykalnego stylu i współgrają z drewnianymi elementami budynku. Dodatkowo okna drewniane możesz kupić w każdym kształcie i rozmiarze. W przeciwieństwie do okien plastikowych są odpowiednie do dużych przeszkleń.

W Pruszkowie polecana jest firma krakok.pl.

Okna z plastiku – minimalizm czy przeciętność

Jeżeli dalej zadajesz sobie pytanie, które okna wybrać to na pewno przykuje Twoją uwagę aspekt finansowy. Cena okien z PCV niewątpliwie jest lepsza. Ramy są wytrzymałe i funkcjonalne, nie trzeba ich restaurować. Nie ulga wątpliwości, że okna są odporne na wilgoć i inne czynniki atmosferyczne. Niestety w przypadku ram z materiału sztucznego, nie mamy możliwości ich naprawy. Jeżeli okna zużyją się, albo ulegną zniszczeniu, konieczne będzie zastąpienie ich nowymi. Dodatkowo weź pod uwagę, że mogą zdarzyć się odkształcenia pod wpływem zmian temperatury albo zmienić barwę w wyniku zbyt dużej ilości promieni słonecznych.

W Otwocku i Mińsku Mazowieckim fachowcy od okien to https://stolares.eu/index.php/okna/.

Na czym skupić się przy inwestycji w okna drewniane

Kiedy znamy już plusy i minusy plastiku to przeanalizujmy teraz okna drewniane. Ramy charakteryzują się wytrzymałością, są sztywne, nie naprężają się i bardzo łatwo je naprawić. Drewno znacznie lepiej od plastiku znosi różnicę temperatur i daje lepszą izolację akustyczną.

Okna drewniane również nie są bez wad. To co różni je od plastiku to konieczność renowacji. Drewniana rama przynajmniej trzy razy w roku powinna być czyszczona i zabezpieczana specjalną pastą do drewna. Raz w roku koniecznie trzeba sprawdzać stan lakieru i ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Drewno za to, w odróżnieniu od PCV zazwyczaj nie zmienia kształtu i koloru. Wiedz, że jeżeli umiejętnie zadbasz o materiał i będziesz regularnie konserwować produkt, to okna starczą Ci nawet na kilkadziesiąt lat.

Zanim podejmiesz decyzję przeanalizuj, czy wolisz wydać mniejszą sumę, ale mieć z tyłu głowy, że za jakiś czas będzie konieczne kupno nowych okien. Może jednak chcesz zapłacić 10-15% więcej i zainwestować w trwały i ekologiczny materiał. Koniecznie weź pod uwagę czy znajdziesz czas na pielęgnację ram. Jeżeli przewidujesz, że nie znajdziesz chwili na cykliczne czyszczenie i konserwację, może lepiej kupić okna plastikowe i okleić je zgodnie z panującym w domu stylem.