Duża ilość osób znajdujących się w domkach wolnostojących korzysta z kotłów ogrzewanych rozmaitymi typami paliw opałowych. Na rynku znajduje się ich bardzo dużo, z tego powodu osobom nie interesującym się tym tematem może być niełatwo wybrać coś dla swojego domu. Choć szeroki wybór na początku może być problemem, to w rzeczywistości nie jest to tak skomplikowane. W tym wpisie dowiesz się wszystkiego na temat charakterystyki pelletu i ekogroszku.

Źródło: http://marko24.pl/ekogroszek/.

Czym jest pellet?

Pellet to granulat drobnej wielkości w kształcie prostokątów lub malutkich kulek. Jego wymiary to zazwyczaj 6-8mm. Wartość kaloryczna pelletu waha się w granicach od 24 do 29 MJ/kg (megadżule na kilogram). Pellet to jeden z najbardziej ekologicznych i wartych uwagi sposobów na ogrzanie budynku. Jego wartość opałowa jest podobna do wartości opałowej drewna – do ich produkcji wykorzystuje się odpady z drewna bez żadnych dodatków chemicznych. Cena pelletu zaczyna się już od około 850zł za tonę.

Właściwości ekogroszku

Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego pozyskiwany z węgla kamiennego. Aby uzyskać ekogroszek z węgla należy go pokruszyć, przesiać, a następnie przepłukać. Zaskakująco ekogroszek w odróżnieniu do węgla kamiennego jest dużo bardziej ekologiczny, wydajny, a również łatwiejszy w wykorzystaniu. Ekogroszek, podobnie jak pellet, jest niewielki – rozmiar jego ziarenek waha się w granicach od 5 do 25mm. Jego wartość kaloryczna to minimum 26MJ/kg, co jest jedną z najwyższych wartości wśród dostępnych typów paliw. Emituje niewielką ilość pyłów, jak i popiołu. Jednak zanim zdecydujesz się na ekogroszek upewnij się, że nie został podrobiony. Z uwagi na rosnącą popularność ekogroszku, na rynku pojawiają się podrabiane produkty, które są mieszaniną niskiej jakości miału węglowego z dodatkowymi, nieznanymi domieszkami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy kupnie paliwa opałowego? Łódź i okolice

Warto wiedzieć, że dużo firm produkujących pellet oferuje sprzedaż z dostawą do domu. Z uwagi na to nie będziesz musiał się martwić o zorganizowanie transportu na własną rękę. Pellet zostanie dostarczony prosto pod Twój dom. Wobec tego zanim zdecydujesz się na kupno – sprawdź dokładnie ofertę danej firmy.