Z powodu tego, że pogoda w ostatnich latach zachowuje się ze wszech miar kapryśnie, a bardzo często zdarzają się różnego rodzaju susze czy długie okresy bez deszczu, należy zamontować odpowiedni system nawadniania upraw w naszych ogrodach i szklarniach. Nawadnianie kropelkowe będzie tutaj bardzo dobrym pomysłem, ze względu na swoją uniwersalność oraz niezwykle długą listę zalet. Zapraszamy do dowiedzenia się nieco więcej w tym temacie!

Nawadnianie kropelkowe – niezaprzeczalne zalety tego rozwiązania

Na początek należy wyjaśnić, jak mniej więcej działa tego rodzaju technologia. Przede wszystkim nawadnianie kropelkowe może odbywać się na kilka sposobów. Można zamontować takie elementy, jak między innymi linia kroplująca czy taśma nawadniająca – różnią się one między sobą pod paroma względami, ale ogólna zasada działania jest podobna. Linie kroplujące sprawdzają się przede wszystkim w niewielkich domowych ogródkach oraz szklarniach. Mnogość możliwości jest dość obszerna i do naszych potrzeb można dopasować różnego rodzaju urządzenia związane z nawadnianiem kropelkowym. W dodatku jest to rozwiązanie bardzo skuteczne, które zapewnia stały dostęp do wody naszym owocom czy roślinom.

Dla kogo jest nawadnianie kropelkowe?

Wydaje się, że najważniejsza zaleta tej technologii to fakt, że jest niezwykle uniwersalna. Linia nawadniająca jest rozwiązaniem odpowiednim dla praktycznie każdego ogrodu czy sadu, niezależnie od ich wielkości czy zastosowań. Zdecydowanie warto zastanowić się nad zainstalowaniem nawadniania kropelkowego, gdyż umożliwia wydajną pracę oraz widoczne efekty. Warto skorzystać z usług specjalistów, którzy odpowiadają za profesjonalne nawadnianie ogrodów. Watermil to jedna z firm, które są godne polecenia i cieszą się renomą na rynku.

soczysta zieleń dzięki nawodnieniu trawnika

Partnerem tego wpisu jest firma Watermil.

Czy warto zdecydować na instalację nawadniania kropelkowego?

Instalacja nawadniania kropelkowego. niesie on ze sobą wiele korzyści. Umożliwia ona oszczędne gospodarowanie wodą i dostarczanie roślinom odpowiedniej ilości wody. System zapobiega rozwojowi chorób grzybiczych, gdyż nie zrasza bezpośrednio roślin. Instalacja nie prowadzi również do zbijania gleby. Dodatkowo do wody można dodać preparaty do pielęgnacji roślin dzięki czemu są one rozprowadzane jeszcze efektywniej. Nawodnienie przekłada się na szybszy rozwój roślin oraz obfitsze plony.

Nawadnianie kropelkowe nie ma wielu wad. Może nią być choćby Dla wielu osób jedną z nich będzie niemała inwestycja w założenie systemu – będzie to kosztowne szczególnie w przypadku wysokiej jakości firmy. Ponadto instalacji nie da się przenosić, z tych powodów częściej jest wykorzystywana do wieloletnich upraw. Instalację trzeba co jakiś czas czyścić – w przeciwnym razie dojdzie do zapchania.

Błędy podczas zakładania nawadniania kropelkowego

Do najczęściej popełnianych błędów podczas montażu systemu nawadniania można zaliczyć:
  • nieodpowiednią filtrację wody – w przypadku jego braku lub kiepskiej jakości może dojść do zapchania emiterów;
  • niewłaściwie rozplanowane emitery – żeby skutecznie nawadniać uprawy, emitery powinny znajdować się nad całą strefą korzeniową;
  • nieodpowiednia długość linii kroplującej – montując system nawadniania należy wziąć pod uwagę zalecenia producenta odnośnie długości ciągów;
  • zasypanie ziemią linii kroplującej – emitery nie są przystosowane do pracy pod ziemią, dlatego powinny pozostać odsłonięte;
  • źle dobrane ciśnienie wody – prowadzi ono do uszkodzenia emiterów, zmniejszenia żywotności systemu i powoduje pęknięcia przewodów – w razie problemów można wykorzystać urządzenie regulujące ciśnienie.