Sport
Nauka jazdy na rolkach – jak wyglądają początki?

Rolki to rodzaj aktywnego wypoczynku, który zyskuje coraz więcej fanów. Wyjście na rolki może być dobrą okolicznością do spotkań towarzyskich na zewnątrz. Rolki mogą także być intensywnym treningiem bądź relaksującą okazją do wypoczynku.
Na przeciw rolkarzom wychodzi także coraz więcej miast budując kolejne trasy. Powstają też szkoły, których celem jest nauka jazdy na rolkach. Wszystkie te czynniki powodują, że dziedzina ta zyskuje na popularności.
Jak w związku z tym zaczać swoją przygodę z rolkami? Jakie korzyści możemy czerpać z jazdy na rolkach? Jak skomplikowana jest nauka jazdy na rolkach?
Kto raz spróbuje, ten się zakochuje – o zaletach jazdy na rolkach
Jazda na rolkach może dawać rozrywkę na wielu płaszczyznach. Jest to na tyle uniwersalna dyscyplina, że praktycznie każdy bez względu na wiek mogą znaleźć w niej coś dla siebie.
Jest to świetna idea pod kątem imprez integracyjnych. Wspólne pokonywanie kolejnych kilometrów potrafi zbliżyć do siebie towarzystwo. Podobnie jak wspólna nauka jazdy na rolkach – jest to możliwość sympatycznego spędzenia czasu we wspólnym gronie.
Rolki, w zależności od tempa mogą też być wymagającym treningiem dla mięśni nóg. Jeżdżąc nawet na niewysokich obrotach spalane jest mnóstwo kalorii, co jest korzystne dla zdrowia i samopoczucia.
Nauka jazdy na rolkach jest warta rozważenia, gdy chcemy się zrelaksować. Rolki świetnie wpływają na układ nerwowy, dzięki czemu redukują stres, który mógł powstać w rezultacie np. ciężkiego dnia w pracy czy w szkole. Endorfiny powstające dzięki tej formie aktywności fizycznej dają kopa do działania i dbają o nasze zdrowie psychiczne.
Wobec tego, jeśli jeszcze nie umiesz jeździć na rolkach – trzeba się nauczyć. Nauka jazdy na rolkach i szlifowanie techniki początkowo bywa trudne. Jednak jest to umiejętność będąca w zasięgu absolutnie każdego.
Jak nauczyć się jeździć na rolkach?
Po pierwsze jest to dyscyplina, którą trzeba polubić – w innym wypadku człowiek nie będzie czerpał z tego radości. Na początek zatem dobrze jest wypożyczyć parę rolek, ochraniacze na kolana, łokcie oraz kask i samodzielnie się przekonać.
Oczywiście początki potrafią być trudne. Dlatego też warto pierwsze szlify zbierać pod okiem doświadczonych rolkarzy. Nauka jazdy na rolkach kierowana przez instruktorów z doświadczeniem z pewnością będzie lepszym doświadczeniem niż samodzielne próby.
Jedną z pierwszych czynności, których uczyć nas będą trenerzy będzie nauka bezpiecznego upadania. Brzmi średnio? Być może, jednak nawet doświadczeni zawodnicy muszą być na upadki przygotowani. Szczególnie gdy nauka jazdy na rolkach jest na wstępnych etapach należy być gotowym na liczne wywrotki.
Istotnym elementem nauki jazdy na rolkach jest przyjęcie odpowiedniej pozycji wyjściowej – korpus lekko pochyla się do przodu, a nogi nieznacznie ugina w kolanach. Pozwala to na utrzymanie równowagi.
Nauka jazdy na rolkach, jak i sama jazda powinna być poprzedzona rozgrzewką. Rozgrzane ciało jest efektywniejsze i lepiej radzi sobie z treningiem. Co więcej unikamy w ten sposób potencjalnych kontuzji.
Postaw na doświadczenie – z kim uczyć się jeździć na rolkach?
Wszystkie nabyte w trakcie nauki zdolności będą później przez nas stosowane w ruchu miejskim. Trzeba zatem się mocno natrudzić by nauka jazdy na rolkach była efektywna.
Z pomocą przychodzą nam profesjonalne szkółki, gdzie pod okiem specjalistów można zbierać doświadczenie. Wsparcie od osoby zaznajomionej z rolkarskim światem powinno sprawić by uczeń się nie zrażał nawet w razie początkowych niepowodzeń.