Iniekcja ciśnieniowa to jeden z najciekawszych, a zarazem najbardziej skutecznych sposobów odnawiania budynków. Wygląda bardzo prosto, ale w rzeczywistości jest to skomplikowany system naprawy wymagający specjalistycznej wiedzy. Iniekcję ciśnieniową używa się nie tylko do naprawy wad w budynkach mieszkalnych czy publicznych, lecz również do regeneracji ubytków w mostach. 

Dowiedz się, jak wykonywana jest iniekcja budowlana oraz kiedy musisz ją zastosować. W tym wpisie przybliżymy ci ten jakże ciekawy temat.

Artykuł powstał posiłkując się informacjami ze strony przedsiębiorstwa https://dobreizolacje.pl/iniekcja-budowlana/ – fachowców w tej dziedzinie.

Co to jest iniekcja ciśnieniowa?

Iniekcja budowlana w dużym uproszczeniu to nic innego jak wypełnianie luk w murze masą pod ciśnieniem. System naprawczy nazywany iniekcją budowlaną umożliwia wypełnianie rys, pęknięć i ubytków w konstrukcji, a także umożliwia wypełnienie gruntu lub struktury konstrukcji. Jest to kompleksowy system o szerokim zastosowaniu w każdym miejscu, gdzie widoczne są ubytki i błędy budowlane.

Bywa to jednak dość złożony proces wymagający profesjonalnej firmy. Przez tak zwane pakery zamontowane w nawierconych zagłębieniach wprowadzana jest specyficzna mieszanka o recepturze i lepkości dobranej do rodzaju uszkodzeń. Napełnia ona najmniejsze luki, uszczelniając i stabilizując strukturę. W skład kompozycji używanych do iniekcji ciśnieniowej mogą wchodzić żywica epoksydowa, mączka krzemianowa jak też piasek bądż cement. Skład wybiera się indywidualnie w każdym przypadku, by zyskać maksymalną skuteczność oraz pożądany rezultat.

Kiedy potrzebna jest iniekcja ciśnieniowa?

Zwykle spotykanym mankamentem, do którego stosuje się iniekcję ciśnieniową, jest wilgoć w budynkach. Możliwe jest wiele przyczyn takiego problemu, lecz w prawie każdym wypadku iniekcja budowlana może być jedynym rozwiązaniem. Ta procedura jest szczególnie przydatna, kiedy nie mamy ochoty albo nie możemy zdecydować się na inwazyjne rozwiązanie. Iniekcja budowlana wypełni wszelkie ubytki i pęknięcia, izolując konstrukcję, nie pozwoli wilgoci wniknąć w głąb murów. Istotne jest, by dobrać doświadczoną, fachową firmę, która zajmie się wykonaniem iniekcji ciśnieniowej. W żadnym wypadku nie powinno się wykonywać tego samemu bez żadnego doświadczenia. Specjaliści umieją wybrać typ substancji jak też pakerów zależnie od danego problemu. Mimo że iniekcja ciśnieniowa wygląda na łatwy system, bardzo łatwo o fuszerkę w momencie, gdy nie posiadamy wystarczającej wiedzy.