Ostatnie, niespokojne czasy przyniosły wiele zawirowań na rynkach finansowych. Na wielu sektorach kryzys odcisnął na prawdę mocne piętno. Dużo przedsiębiorców zmuszonych jest do przedefiniowania swojej strategii. Sporo też musiało wyprzedać swój dobytek.

Niewątpliwie przy wszystkich roszadach wprowadzanych w przedsiębiorstwie potrzebne jest rzetelne biuro rachunkowe.

To właśnie biuro rachunkowe w Koszalinie pomaga przeprowadzić audyt due dilligence w wybranym przedsiębiorstwie. Czym ono jest, na czym polega i w jakim celu się je przeprowadza?

Kto zleca badanie due dilligence?

Due Dilligence to rodzaj badania firmy pod kątem jego efektywności i rentowności. Najczęściej zlecane jest przez konsorcja zainteresowane przejęciem danej organizacji.

Proces due dilligence zawiera dokładną analizę wszelkich aspektów działania organizacji. Jego rezultatem jest całościowy obraz funkcjonowania firmy. Audyt na wyraźną prośbę osoby zainteresowanej przeprowadza zewnętrzne biuro rachunkowe.

W celu utrzymania jak największego obiektywizmu biuro rachunkowe odpowiedzialne za badanie nie powinno być w jakikolwiek sposób powiązane z żadną ze stron.

Firmę bada się pod kątem finansowym, podatkowym, prawnym i biznesowym. Rozległe spojrzenie pozwala ocenić stan organizacji z wielu stron.

Ile czasu zajmuje due dilligence?

Przeprowadzenie tego rodzaju badania trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Im większa firma, tym więcej czynników trzeba poddać ocenie. Ważne jest, by biuro rachunkowe, któremu zleca się wykonanie badania miało całkowity wgląd do danych. Tylko pełna transparentność sprawi, że badanie będzie zrobione poprawnie.

Organizujac due dilligence zaczyna się od wyboru audytora. Decydując się na określone biuro rachunkowe inwestor podpisuje z nim umowę. Podpisywane jest również porozumienie o ochronie poufnych danych firmy. Żadna ze stron nie może doprowadzić do wycieku informacji – może to mieć negatywne skutki.

Ani inwestor, ani audytowana firma nie powinny przeszkadzać fachowcom w badaniu. Oznacza to pełną współpracę, szczere udzielanie odpowiedzi i nie zatajanie żadnych faktów.

Biuro rachunkowe zazwyczaj deleguje do badania swoje zespoły złożone z ekspertów różnych dziedzin. W skład takiej komisji wchodzą m.in. specjaliści od ekonomii, prawa, rachunkowości, HR czy marketingu.

Po zakończeniu badań prezentowane są wyniki. W oparciu o nie strony podejmują decyzję o dalszych ruchach. Rezultaty due dilligence pokazują nam, które obszary firmy należy poprawić, w któych drzemie największy potencjał, a z któych należy zrezygnować.

Czym kierować się wybierając biuro rachunkowe do due dilligence?

Firm consultinogwych oraz biur rachunkowych jest na rynku coraz więcej. Pisząc się na badanie due dilligence zawsze będziemy chcieli wybrać najlepszego wykonawcę. Jakimi kryteriami kierować się dokonując wyboru?

Istotna jest renoma firmy i opinie innych. Na decyzję wpływa też oferta audytorów – to jakich specjalistów oferuje biuro rachunkowe i w jakiej cenie. Oczywiście termin wykonania zadania jest następnym istotnym czynnikiem.