Czym jest deratyzacja?

Najłatwiej jest powiedzieć, że deratyzacja polega na dyskwalifikacji myszy i szczurów. Gryzonie rozmnażają się w zastraszającym tempie, a niestety roznoszą groźne choroby i sieją spustoszenie w piwnicach albo co gorsza w ścianach, gryzą przewody i niszczą rury .

Deratyzacja może być chemiczna i mechaniczna, możliwe jest również wykorzystywanie obydwu środków co może dać lepszy rezultat. Przy deratyzacji chemicznej używa się trucizn, które układane są w szczególnie odwiedzanych przez gryzonie miejscach. Trutki mogą mieć konsystencję ziaren, pianek i bloków woskowych. Wszystkie substancje są bardzo zabezpieczane przed innymi zwierzętami i dziećmi oraz odpowiednio oznakowane. Deratyzacja mechaniczna opiera się na pułapkach i wabikach, które mają za zadanie zwabić i złapać gryzonie. Sama w sobie nie zabija myszy.

Czego należy przypilnować przeprowadzając deratyzację?

Wskazane jest, żeby nie wpuszczać dzieci i zwierząt domowych do pomieszczeń z trucizną na szczury. W największym stopniu wystawione na niebezpieczeństwo są koty, które łapią myszy. Gryzonie, które wezmą trutkę zaczynają być ospałe, ale wciąż ruszają się. W konsekwencji kot szybciej może na nie zapolować, skutkiem tego jest otrucie zwierzaka. Ważne jest aby dokładnie zamknąć przed psami i kotami wszystkie pomieszczenia, w których umieszczone są trutki, a jeżeli tylko możemy to zawieźmy pupila na kilka dni do bliskich.

Kto jest odpowiedzialny za przeprowadzenie deratyzacji?

Każdy administrator i właściciel posesji jest zobowiązany do zorganizowania deratyzacji jeśli tylko pojawią się w budynku gryzonie. Jest to zapisane w Ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi. Nie musisz się tym przejmować jeżeli mieszkasz w bloku, ponieważ wchodzi to w zakres kompetencji administracji albo spółdzielni mieszkaniowej. 

Każda gmina ma dodatkowo własne przepisy, które opisują ile razy w ciągu roku trzeba przeprowadzać deratyzację. W Warszawie konieczne jest to dwukrotnie w ciągu roku – w miesiącach kwiecień-maj i listopad-grudzień. Aby przeprowadzić deratyzację profesjonalnie zgłoś się Dezynsekcja i deratyzacja Hanna Skowronek. Firma ta świadczy usługi na terenie takich dzielnic stolicy jak Mokotów czy Praga.

Weź pod uwagę, że nie warto zwlekać z pozbywaniem się szkodników. Po pierwsze niewykonanie deratyzacji w odpowiednich terminach jest wykroczeniem i możesz dostać za to grzywnę. A poza tym, myszy i szczury są ogromnym problemem i im dłużej będziesz zwlekać z pozbyciem się ich, tym trudniejsze będzie to zadanie. Przy większym problemie warto więc wynająć sprawdzoną firmę, którą z łatwością zaklepiesz w Warszawie.