Linia kroplująca polega na stopniowym podlewaniu ziemi. Jest to rura polietylenowa, którą przyczepia się do źródła wody. Dozuje ona wodę od razu do ziemi. Dzięki temu systemowi możesz oszczędzić czas, a nawet pieniądze, bowiem jest to bardzo ekonomiczny system podlewania.

Partnerem wpisu jest firma Watermil – linie korplujące.

Gdzie i kiedy można wykorzystać linie kroplujące?

Nawadnianie przy użyciu linii kroplujących jest bardzo często wykorzystywane przy kwietnikach lub warzywniakach. W wielu przypadkach możemy to zaobserwować przy krzakach, iglakach i drzewkach owocowych. Dzięki temu, że jest zdumiewająco mocne jest wykorzystywane także w sadach i szklarniach.

Linie kroplujące możemy podzielić na takie z kompensacją ciśnienia, oraz linie bez kompensacji. Zależnie od tego, co chcesz podlewać, będziesz musiał posłużyć się wieloma rodzajami podlewania.

Warto także napomnieć o tym, jaki rozstaw emiterów powinniśmy wybrać. Najlepiej przystosować go do jednej plantacji, na którą będziemy kupować linię kroplującą. Jeżeli nasze krzewy są porozstawiane co 1m, to rozkładamy linię z rozstawem co 50cm. Dzięki temu korzenie nie rozrosną się tylko w jedną stronę, ale rozwiną się symetrycznie.

Czym charakteryzują się linie kroplujące bez kompensacji ciśnienia?

Linie kroplujące bez kompensacji charakteryzują się prostotą i niską ceną. To narzędzie jest zwykle używane przy podlewaniu upraw. Nienagannie sprawdza się na gładkim i niedużym terenie ponieważ im dalej od źródła wody, tym ciśnienie jest mniejsze. Dobrze poradzi sobie w sytuacji kiedy położenie roślin od siebie jest takie, że w pierwszym rzędzie mamy te wymagające dużo wody, a im dalej, tym bardziej lubiące suchą glebę.

Istotną cechą tego narzędzia jest to, że im większe ciśnienie nastawimy w kranie, tym większe będzie w linii kroplującej.

Charakterystyka linii kroplujących z kompensacją ciśnienia

Linie kroplujące z kompensacją ciśnienia warto kupić do plantacji, gdzie potrzebujemy zrobić linię dłuższą niż 100 m, albo na skarpach. Dodatkowo ten produkt sprawdzi się w uprawach gdzie chcemy, żeby wszystkie rośliny dostawały zawsze taką samą ilość wody. Dzięki takiemu typowi linii kroplującej na całej długości rurki leci woda z porównywalnym ciśnieniem. Ten system jest zwykle spotykany na wielkich uprawach.

Weźcie pod uwagę, że największa długość ciągu jest zależna od producenta. Składa się na to wiele czynników, na przykład jest to średnica rurki – im większa średnica tym dłuższe ciągi możemy ułożyć oraz rozstaw emiterów – im większy rozstaw tym dłuższe ciągi będziemy mogli zamontować.

~~~~~~~~

Linie kroplujące są bardzo popularnym produktem w agrokulturze. Firma Watermil specjalizuje się w odpowiednim nawadnianiu roślin, ze względu na długi staż w branży. Podejmij świadomy wybór w oparciu o rzetelne informacje, przy jednoczesnej gwarancji, że cena nie będzie wygórowana. Producent zadbał, by jego produkt był niezawodny i spełniał oczekiwania klienta. Nawodnienie roślinności jest jednym z najważniejszych czynników wzrostu.

Dlaczego kładziemy linie kroplujące w ogrodach

Każdy ma inny powód na zastosowanie tego typu rozwiązania. Jedni mają mało czasu inni musieliby podlewać tak duży obszar, że zajęłoby to niepoważnie dużo czasu. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie linii kroplującej dużo osób sugeruje się zaoszczędzonym czasem i wygodą.

Na czym polega działanie linii kroplującej

W skład linii kroplującej wchodzi rura polietylenowa z włożonymi kroplówkami, która układa się w otoczeniu roślin. W efekcie możemy się spodziewać, że będzie zapewnione równomierne nawodnienie, a także jest nośnikiem nawozu. Ten system pozwala także zaoszczędzić energię oraz wodę. To nie koniec dobrych stron, linia kroplująca nie stwarza także środowiska chorób grzybiczych, dzięki czemu możesz być spokojny o swoje uprawy.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru linii kroplującej?

Na początku powinieneś wiedzieć co potrzebujesz od instalacji do nawadniania roślin. Jest to automatyczny system, który podlewa strefę korzenną z bardzo dużą precyzją. Rośliny otrzymują  stałe niewielką dawkę wody. Jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ rośliny mają do niej stały dostęp w odpowiedniej dawce. Istnieją dwa warianty przy wyborze rodzaju linii kroplującej (https://watermil.pl/linia-kroplujaca/)

Z kompensacją ciśnienia czy bez?

Polega to na różnicy w kompensacji ciśnienia. Linie, które nie mają kompensacji ciśnienia działają na takiej zasadzie, że gdy wzrasta ciśnienie to proporcjonalnie rośnie wydajność kroplownika. Jest to prosto zbudowany produkt, który spełni bardzo dobrze swoją najważniejszą funkcję.  W przypadku tej linii ważna jest odległość, ponieważ musisz mieć na uwadze, że im dalej źródła wody tym mniejsze jest ciśnienie. W drugim przypadku, gdy linia posiada kompensację ciśnienia to bez względu na poziom ciśnienia wydajność jest stała. Ten model różni się poziomem innowacyjności od poprzedniego ze względu na element kompensujący ciśnienie. Posiada on także emitery zapewniające taki sam wypływ wody na całej długości.

To, który zestaw kroplujący jest odpowiedni dla Twojej działki zależy od rozstawu sadzonek i Twoich wymagań.