Fotowoltaika jest w ostatnich latach jednym z najbardziej powszechnych źródeł energii odnawialnej. Ze względu na wzrost popularności, coraz częściej rozmawia się o fotowoltaice nie tylko w między fachowcami, ale także ze znajomymi, którzy potencjalnie mogą być zainteresowani inwestowaniem w takie technologię. Im wątek jest bardziej popularny, tym bardziej tym więcej pojawia się nieprawdziwych informacji. Istnieje duża ilość niedowiarków, którzy rozpowszechniają nieprawdziwe mity poddające pod wątpliwość kwestie opłacalności, wytrzymałości lub ilości energii, jaką będziemy mogli uzyskać. Czy faktycznie jest czego się bać? W tym artykule spróbujemy rozwiać wszystkie wątpliwości jak też odpowiedzieć na zarzuty stawiane przez niedowiarków.

Wpis został napisany na podstawie infromacji ze strony www firmy Imigo, specjalistów działających na obszarze takich miejscowości jak Katowice, Rybnik czy też Tychy.

Polska nie jest odpowiednio nasłoneczniona

To jeden z pierwszych mitów, który niestety z rezultatem potrafi odstraszyć możliwych inwestorów. Ludziom w Polsce wydaje się, że ze względu na długa zimę oraz pochmurne dni panele słoneczne nie nie będą w stanie wytworzyć wystarczającej ilości prądu. Mapy nasłonecznienia pokazują przeczą temu. Szacuje się, że w Polsce mamy około 1000kWh/m2, co oznacza, że nie ma żadnych obaw, aby inwestować w fotowoltaikę na terenie Polski.

Fotowoltaika jest nieopłacalna

Jest to mit, który przeraża osoby zainteresowane zamontowaniem fotowoltaiki. Co, kiedy po kupnie okaże się, że jesteśmy stratni? Jest to nieuzasadniona obawa. Dzisiaj istnieje duży wybór różnorakich ulg i dopłat, które redukują cenę inwestycji w fotowoltaikę. Dodatkowo, według szacunków, standardowa instalacja fotowoltaiczna zwraca się po około 5-7 latach. Należy także wziąć pod uwagę zwiększające się ceny energii. Tym bardziej warto postawić na niezależność od zewnętrznych firm.

Montaż instalacji fotowoltaicznej a pozwolenia

Według prawa budowlanego na montaż instalacji fotowoltaicznych o mocy elektrycznej wynoszącej do 40 kW, pozwolenia na inastalację nie są konieczne. Może się zdarzyć, że ze względu na inwestycję w fotowoltaikę będzie konieczna ingerencja w konstrukcję dachu. To oczywiście może się wiązać z koniecznością uzyskania pozwolenia.

Zima a działanie paneli słonecznych

Praca paneli fotowoltaicznych nie ogranicza się tylko do niektórych pór roku. Kiedy zainwestujemy w panele fotowoltaiczne nie musimy obawiać się, że nie będą one dostarczały energii gdy jest zimno. Fotowoltaika funkcjonuje przez cały rok, choć jak łatwo się spodziewać zimą ma niższą wydajność. Jest tak ponieważ zimą ilość słońca jest mniejsza, niż w lecie oraz wiosną. Zimą należy także pamiętać, żeby zwracać uwagę na to, czy panele słonecznie nie są zasłonięte śniegiem. Trzeba je wtedy z niego wyczyścić, aby mogły pracować prawidłowo. Zazwyczaj jednak firmy zajmujące się montażem myślą o tym i montują panele pod kątem około 30-45 stopni, aby śnieg miał możliwość się z nich zsunąć.