Od jakiegoś czasu coraz częściej można zetknąć się z promowaniem fotowoltaiki. Czym one są? I skąd tak duża ich popularność? Panele fotowoltaiczne wbrew pozorom nie są złożonym urządzeniem. Krótko mówiąc ich głównym zadaniem jest zmiana energii słonecznej na elektryczną. Ponadto w przypadku nadwyżki energii istnieje możliwość przekazania jej do  elektrowni. Dlatego coraz więcej posiadaczy budynków jednorodzinnych, oraz przedsiębiorców decyduje się na ich posiadanie, mając nadzieję na duże obniżenie rachunków za energię elektryczną. Dodatkowym uwarunkowaniem napędzającym popyt na panele słoneczne są programy oferujące dotacje na ich zakup. 

Minusy i zalety paneli słonecznych

Przed decyzją o montażu fotowoltaiki należy rozważyć wszystkie plusy i minusy, a także zastanowić się, czy mamy ku temu odpowiednie uwarunkowania. Nie można zapomnieć, że panele muszą być instalowane w miejscu nasłonecznionym, należy unikać cienia.
Pierwszym i ważnym plusem paneli słonecznych jest niewątpliwie to, że jest to przyjazne środowisku źródło energii. Mając własne panele słoneczne niewątpliwie zdobywamy pewnego rodzaju samodzielność od rosnących cen za prąd,  co więcej energia słoneczna jest odnawialna co daje pewność, że będziemy mieli do niej dostęp bez limitów. Oczywiste jest, iż w miesiącach letnich produkcja prądu wzrośnie, niż w zimą, dlatego w sytuacji wytworzenia więcej energii elektrycznej można przekazać do elektrowni, aby następnie odzyskać go w czasie zmniejszonego natężenia światła.  Na pewno zwiększona popularność paneli wynika z programów z dotacjami na ich instalację. Jak widać fotowoltaika ma wiele zalet, a jakie są jej wady?
Niewątpliwie ich koszt. Pomimo ulg w podatkach i dofinansowania nie każdego stać na taką inwestycję. Co więcej, wytwarzanie prądu uzależniona jest od  liczby dni bezchmurnych, a w Polsce niestety nie jest ich zbyt wiele. Na pewno o fotowoltaice można powiedzieć jedno- mają one więcej zalet, niż wad dlatego warto rozważyć ich zainstalowanie jeżeli tylko mamy takie możliwości. 

Jak wybrać panele fotowoltaiczne?

Jeżeli podjęliśmy już decyzję o zainwestowaniu w panele słoneczne, należy rozważyć jaki sprzęt wybrać? Przed kupnem należy zapoznać się z ofertą różnych firm. Warto szukać odpowiedniej, gdyż panele słoneczne są na pewno inwestycją na lata. Ważne, aby były solidne i dobrej jakości, duże znaczenie ma odporność na niesprzyjającą pogodę. Są to czynniki, które przemawiają za nie oszczędzaniem na kupnie paneli słonecznych. Warto przeznaczyć więcej gotówki, aby mieć pewność, że nie będą sprawiały kłopotów już po kilku latach czy nawet miesiącach. Duży wpływ na ich długowieczność mają nie tylko materiały z jakich są wykonane, ale także poprawny ich montaż. Nieodpowiednio zamontowane panele są przyczyną awarii, nawet jeżeli jakość ich wykonania jest doskonała.  

Dotacje paneli słonecznych w Gdyni

Trójmiasto, a zwłaszcza Gdynia jest miastem, posiadającym jeden z najlepszych poziomów nasłonecznienia w Polsce, co pozwala na wytworzenie dużych ilości energii elektrycznej. Dlatego szczególnie tam warto inwestować w to źródło prądu. W Gdyni już od 2016 roku dostępne są dotacje miejskie na instalację fotowoltaiki. Można tutaj uzyskać zwrot nawet 25% wartości instalacji. W 2021 r. program Mój Prąd 3.0 zapewnia nawet 3000 zł dofinansowania do tej inwestycji. popularność jest tak duża, że z pewnością nie każdy zdoła z niego skorzystać. Jednakże jest także opcja uzyskania wsparcia z programu Czyste Powietrze, i tutaj kwota dotacji jest znacznie większa, ponieważ wynosi 5000 zł. Ci, nie otrzymają pieniędzy w ramach żadnego z programów mogą otrzymać niedawno uruchomiony Kredyt Czyste Powietrze na odpowiednich warunkach.