Charakterystyka schodów dywanowych

Schody dywanowe nie opierają się na bocznych belkach. Te samonośne schody wyróżniają się wyglądem spływającego z góry dywanu, wyglądają na niesamowicie lekkie, mimo wszystko w rzeczywistości są bardzo trwałe. Przy konstruowaniu takich schodów niezbędna jest maksymalna koncentracja na stopniach i podstopniach. Muszą być one wykonane porządnie, ponieważ to one utrzymują całe schody. Weź pod uwagę, że schody są mocowane do ściany, dlatego obligatoryjne jest aby miała ona przemyślaną konstrukcję nośną, najlepiej aby była żelbetonowa albo stalowa. Najbardziej popularne są drewniane schody dywanowe, lecz coraz częściej spotkać możemy takie wykonane np. z betonu oraz metalu. Najczęściej wstawiamy takie schody do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych, ale będą pasowały także do pozostałych stylów.

Schody wspornikowe-wszystko na ich temat

Od niedawna schody półkowe zaczęły się cieszyć niesamowitą popularnością. Spowodowane jest to niezwykłym rezultatem, jakoby schody unosiły się w górze. Każdy schodek przytwierdzany jest od razu do ściany, w związku z tym konstrukcja nie zabiera wiele przestrzeni i wygląda nadzwyczaj nowocześnie. Identycznie jak przy schodach dywanowych – ściana musi być do tego dostosowana. Najłatwiej decyzję o tym typie schodów podjąć już na etapie projektowania domu. Jeśli mamy ściany żelbetowe możliwe jest przymocowanie w ścianie pojedynczych schodków. Jeżeli natomiast ściana nie została odpowiednio skonstruowana, konieczne będzie zainstalowanie w niej belki, do której krok po kroku przytwierdzane są schodki. Do konstrukcji można dorobić balustradę, jednak nie jest to konieczne. Najbardziej dostępne są schody półkowe drewniane. Idealnie wyglądają we wnętrzach minimalistycznych, ale warto wiedzieć, że wkomponują się w każdy wystrój mieszkania.

Każdy z opisywanych rodzajów schodów możesz wykonać w sklepie Green Step.

Kiedy wybrać schody kręcone?

Schody kręcone idealnie nadają się do niedużych dwupoziomowych mieszkań, gdzie nie znajdziemy za dużo miejsca na usytuowanie tradycyjnych schodów drewnianych. Często są też używane przy antresolach. Schody kręcone zajmują bardzo mało przestrzeni i są do kupienia nawet w sklepach budowlanych. Schody spiralne ponadto są bardzo tanie, a ich montaż jest bardzo szybki. Schody kręcone tworzone są z przeróżnych surowców. Możemy znaleźć schody drewniane, stalowe, żeliwne, a nawet szklane. Ich konstrukcja oparta jest na kole. Na środku mamy słup, a dookoła niego mocowane są kolejne stopnie. Wadą takich schodów jest to, że nie są odpowiednie dla najmłodszych i najstarszych członków rodziny – są strome i przez to wejście nimi nie dla każdego będzie proste. Mogą być kłopotliwe przy zamieszkujących w domu psach i kotach. Schody te są najczęściej spotykane w mieszkaniach nowoczesnych i loftowych.

Tags