Bez kategorii
Czy warto zdecydować się na dwujęzyczność

Nie da się ukryć, że w tych czasach znajomość języków jest istotna z tego właśnie powodu warto zaznajamiać dzieci od przedszkola z językami obcymi. Prywatna szkoła podstawowa w Gdańsku to bardzo dobry pomysł. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to niektóre z miast w których znajdziesz dwujęzyczną szkołę podstawową. Zachęcamy, aby przeczytać nasz tekst, celem poznania plusów i zalet dwujęzyczności.
Co to jest dwujęzyczność zamierzona?
Dwujęzyczność zamierzona to proces w którym opiekunowie wprowadzają dwujęzyczność do życia dziecka. Kiedy zacząć? Prawdę mówiąc najlepiej będzie wprowadzić dwujęzyczność tak szybko, jak tylko jesteście w stanie. Z taką decyzją nie warto czekać. Czy wiesz, że już noworodek od pierwszych dni życia nieświadomie uczy się melodii języka i poszczególnych dźwięków. Aby wprowadzić dwujęzyczność masz czas do 3. roku życia. Warto także zdecydować się na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej.
Nauczanie dwujęzyczne – czym jest?
Nauczanie tego typu jest to system oparty na nauczaniu konkretnych przedmiotów posługując się dwoma językami. Efektem tego trybu nauki doprowadza się do rozwoju wyższych kompetencji językowych, osiąganych przez uczniów, którzy uczęszczają do takiej szkoły. Plusy tego stylu nauczania to:
- ustanawianie postawy zrozumienia odmienności geograficznej i kulturalnej obszaru językowego różniącego się od ojczystego;
- uczenie się książek, kultury czy też historii krajów innych niż ojczysty;
- łatwiejszy dostęp do międzynarodowych programów naukowych;
- możliwość zagranicznej edukacji.
Zalety dwujęzyczności
Plusów dwujęzyczności jest bardzo dużo. Poniżej je wymieniliśmy.
Tolerancja
Czy masz świadomość, że dwujęzyczne dzieci są bardziej otwarte na świat. Ma to miejsce ponieważ intuicyjnie odczuwają, że nie istnieje jedna obiektywna prawda.
Dziecko w przyszłości miało lepszą wymowę
Puszczaj dziecku piosenki w języku obcym, a będzie ono miało zdolność samodzielnie skorygować swój akcent.
Korzyści dla rodzica
Podjęta decyzja o wprowadzaniu dwujęzyczności może przynieść korzyść wszystkim domownikom. Opiekunowie aby dobrze przekazywać dziecku wiedzę sami muszą władać językiem obcym, a czasem nawet się z nim dokształcać.
Jak dwujęzyczność wpływa na rozwój dziecka?
Badania dowodzą, że wychowywanie dziecka w dwujęzyczności dobrze wspomaga proces jego rozwoju. U dziecka szybciej rozwija się myślenie elaastyczne i abstrakcyjne. Dodatkowo rozwija ona pamięć krótkotrwałą a także ma duży wpływ na naukę nowego języka. Kładąc odpowiedni nacisk na dwujęzyczność, z czasem słownictwo dziecka będzie o wiele bogatszy co pozwoli na swobodne posługiwanie się dwoma systemami językowymi.