Fotowoltaika zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Jest to wynik zalet, które można jej przypisać. Panele słoneczne to coraz częstszy widok w Polsce. Wiele osób, które dopiero rozważa ich montaż zastanawia się na tym, jaka jest ich cena oraz co ma na nią wpływ. Zobaczmy co ma wpływ na to, jaki jest koszt fotowoltaiki.

Jakie zalety ma fotowoltaika?

Zacznijmy od tego z jakiego powodu w ogóle warto zamontować panele słoneczne. Fotowoltaika zamienia energię słoneczną na energię elektryczną. Oznacza to, że panele słoneczne pozwalają nam na niezależność od dostawcy prądu. Jeżeli mieszkamy w okolicy, w której często mają miejsce awarie skutkujące przerwami w dostawie energii elektrycznej, fotowoltaika sprawdzi się doskonale. Dodatkowo pozwala ona uniknąć podwyżek prądu. Fotowoltaika jest rozwiązaniem korzystnym dla środowiska naturalnego. Panele słoneczne w czasie pracy nie emitują gazów czy pyłów, które niekorzystnie wpływają na środowisko. Nie hałasują, co oznacza, że obecność paneli słonecznych nie obniża komfortu mieszkania w domu. Panele słoneczne są bezobsługowe, a raz zamontowane sprawdzają się przez wiele lat.

Sprawdź ofertę firmy Eco-synergia – Pomorskie to obszar ich działania.

Cena paneli słonecznych a miejsce ich montażu

Tym, co wpływa na koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej jest na ogół miejsce montażu. Najlepiej jest, jeśli panele słoneczne można zamontować na dachu , nie wprowadzając na nim żadnych poprawek. Wówczas cena jest najniższa. Może jednak zdarzyć się tak, że panele muszą znaleźć się na gruncie. Wtedy koszt będzie większy o budowę specjalnej konstrukcji oraz przygotowanie przekopu po to, aby doprowadzić instalację fotowoltaiczną do domu.

Warto też zobaczyć rozwiązania firmy Sollab – również województwo Pomorskie

Cena instalacji fotowoltaiki a doświadczenie firmy

Na ogół jest tak, że cena zależy od doświadczenia firmy. Doświadczone firmy, które od dawna działają na rynku paneli słonecznych mają na ogół nieco wyższe stawki. Warto jednak pamiętać, że nie warto oszczędzać, decydując się na fotowoltaikę. Początkująca firma może wykonywać instalację niewłaściwie. Zawsze jest też ryzyko nieprawidłowego obliczenia mocy, jaką powinna mieć instalacja.

Lokalizacja a cena fotowoltaiki

Podejmując decyzję o zamontowaniu paneli fotowoltaicznych, zawsze trzeba pamiętać, że w dużych miastach takich, jak Rybnik, Białystok, Bytów czy Gdańsk ceny są trochę wyższe. Mimo to instalacja paneli słonecznych naprawdę się opłaci.

Rozmiar paneli słonecznych a cena

Im większa instalacja, tym rzecz jasna więcej trzeba wydać na jej montaż. Podobnie jest wówczas, gdy panele muszą charakteryzować się większą mocą. Warto jednak pamiętać, że wielkość instalacji zawsze musi być dopasowana do zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego. Nie jest więc dobrym pomysłem zmniejszanie jej po to, aby ponieść mniejsze koszty.

Dofinansowanie do fotowoltaiki znacznie obniża Twoje koszty

Jeżeli chcemy zamontować instalację fotowoltaiczną, a jednocześnie zależy nam na tym, aby ponieść możliwie jak najmniejszy koszt, warto zdecydować się na dofinansowanie. Aktualnie dostępne są różne programy, które dają szansę na otrzymanie dofinansowania do paneli słonecznych. Fotowoltaika to rozwiązanie, na które warto się zdecydować. Na pewno poniesiony wydatek zwróci się stosunkowo szybko.