Wykończenie
Co trzeba wziąć pod uwagę budując schody?

Projektując dom ze schodami, musimy być wiedzieć, że niezbędne jest spełnianie przez nich norm, które zamieszczone są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2002 roku. Umieszczone są w nim dane na temat minimalnych szerokości biegu schodów i głębokości stopni lub największej możliwej wysokości stopni. Wszystko dzieli się na rodzaj budynku, który będzie budowany i brane pod uwagę jest to czy są to schody zewnętrzne i wewnętrzne. Jakie więc schody możemy zamontować w domku jednorodzinnym, a jakie będą odpowiednie do obiektu użyteczności publicznej?
Jaka może być szerokość schodów?
Przepisy drobiazgowo nakreślają jaka może być najmniejsza możliwa szerokość schodów w różnego typu obiektach budowlanych. Dla przykładu w budynkach jednorodzinnych będzie to co najmniej 80cm, jednak bardzo wygodne i najpopularniejsze będą schody mające 110cm. Jednakowo sytuacja wygląda w przypadku mieszkań dwupoziomowych, ale już inna jest sprawa przy blokach albo obiektach użyteczności publicznej. Schody w takich budynkach muszą mieć co najmniej 120 cm i identycznie jest w kwestii przedszkoli oraz żłobków. Budynki opieki zdrowotnej dla odmiany muszą mieć jeszcze szersze schody, które osiągają szerokość minimum 140cm.
Jak wysokie i głębokie powinny być stopnie?
Zgodnie z przepisami dotyczącymi warunków technicznych, w zabudowach jednorodzinnych oraz mieszkaniach dwupoziomowych wysokość stopni nie może przewyższać 19 cm, gdyż wtedy staną się zbyt strome. Idealna wysokość to między 16 a 18 cm – w takich sytuacjach schody są nade wszystko komfortowe.
Inaczej sprawa prezentuje się przy budynkach wielorodzinnych albo użyteczności publicznej, ponieważ tam miara ta nie ma prawa być większa niż 17,5 cm.
Dodatkowo rozporządzenie zawiera także dane na temat ilości stopni a także ich profilu. Kupując schody powinniśmy więc wiedzieć, że bieg schodowy nie może posiadać więcej niż 10 stopni na zewnątrz budynków i 17 stopni wewnątrz budynków.
Jeśli chodzi o głębokość stopni to sporo zależy od rodzaju schodów. Przy schodach prostych, ustawa twierdzi, że stopnie powinny być głębokie na mniej więcej 25-32cm. Jeżeli za to analizujemy schody kręcone, wachlarzowe albo zabiegowe, to powinno być to przynajmniej 25cm w odległości nie mniejszej niż 40cm od balustrady. W ten sposób schodzenie i wchodzenie po tego typu schodach będzie komfortowe i niegroźne. Jeżeli znajdziecie profesjonalnego producenta schodów to z pewnością zaproponuje Wam jakie parametry techniczne powinny one spełniać. Sprawdzoną firmę znajdziecie z pewnością w Koszalinie.
Przepisy dotyczące barierek przy schodach
Opierając się na Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w kwestii wskaźników technicznych obiektów budowlanych, przy szerokości schodów większej niż 4 m powinno się zastosować ekstra barierkę pośrednią.
Ustawa również zawiera punkt o maksymalnym prześwicie lub rozmiarze szpary między elementami wypełnienia balustrady, która nie może mieć większego wymiaru niż 12 cm. Przepis ten dotyczy budynków wielorodzinnych, szkół i przedszkoli oraz zakładów opieki zdrowotnej. W dodatku poręcze przy schodach, które mocowane są do ścian, powinny być oddalone od nich o co najmniej 5 cm.
Jak można zaobserwować Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dosyć dokładnie opisuje jakie schody można wybudować, ale dalej daje nam dosyć duże pole do popisu. Dzięki temu poza tym, że schody mogą być eleganckie to będziemy pewni, że są niezawodne i przepisowe. Pamiętajmy jedynie o wynajęciu zaufanej firmy do budowy i montażu schodów. Taką stuprocentowo znajdziemy w Koszalinie.